Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
|---|---|
| product or component type | I/O expansion module |
| analogue input number | 8 |
| Analogue input type | Current 4...20 mA non differential voltage 0...10 V non differential |
| Cross talk |
| Range compatibility | Twido Advantys OTB |
|---|---|
| Analogue input resolution | 10 bits |
| LSB value | 19.5 µA current 9.7 mV voltage |
| Permissible continuous overload | 40 mA current 13 V voltage |
| Input impedance | >= 10 kOhm voltage 470 Ohm current |
| Sampling duration | 160 ms |
| Acquisition period | 160 ms per channel + 1 controller cycle time |
| Measurement error | +/- 0.2 % of full scale 25 °C |
| Temperature coefficient | +/-0.01 %FS/°C |
| Repeat accuracy | +/- 0.4 %FS |
| Non-linearity | +/- 0.002 %FS |
| Total error | +/-1 %FS |
| Type of cable | Shielded cable |
| Insulation between channel and internal logic | Photocoupler |
| Supply | External supply |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage limits | 20.4â¦28.8 V |
| Electrical connection | 1 removable screw terminal block power supply 1 removable screw terminal block sensors |
| Current consumption | 45 mA 24 V DC external 60 mA 5 V DC internal |
| net weight | 0.19 lb(US) (0.085 kg) |
| Dielectric strength | 2500 V between the I/O and internal logic |
|---|---|
| Width | 0.93 in (23.5 mm) |
| Depth | 2.76 in (70 mm) |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.95 in (7.5 cm) |
| Package 1 Width | 4.13 in (10.5 cm) |
| Package 1 Length | 4.92 in (12.5 cm) |
| Package 1 Weight | 5.08 oz (144.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 18 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30.0 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.0 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.0 cm) |
| Package 2 Weight | 6.85 lb(US) (3.107 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review